WYMIANA PIECÓW W GMINIE OSIELSKO – CZY COKOLWIEK DRGNĘŁO?

Ostatnie mroźne dni i bardzo słabe wyniki jakości powietrza spowodowały wznowienie dyskusji w temacie dbałości Gminy o wsparcie mieszkańców w kwestii modernizacji źródeł ogrzewania. Zapytałem pracowników Urzędu Gminy, na ile wdrożone działania są skuteczne oraz czy nadążamy, jako samorząd, nad zmianami płynącymi ze strony Państwa.

Według informacji uzyskanych z referatu środowiska w 2020 roku pieniądze przeznaczone na wymianę pieców zostały wykorzystane w około 70% (34 wnioski). Kilka wniosków (5), zostało przekierowanych do programu Czyste Powietrze z racji na większą rentowność inwestycji. Czy wynik z 2020 roku jest powodem do obwieszczenia sukcesu programu? W moich oczach, jak to mówią, szału nie ma, choć niejednokrotnie wymiana nawet jednego szczególnie uciążliwego pieca może wielu sąsiadującym mieszkańcom dać odetchnąć.

Czy jest jednak szansa na zwiększenie popularności akcji? Program ogólnopolski o chlubnej nazwie Czyste Powietrze został niedawno zmodernizowany i zaktualizowany, tak by korzystanie z niego nie wykluczało możliwości pobrania środków z programów gminnych. W efekcie tego w najbliższym czasie jest szansa na to by mieszkaniec mógł skorzystać z obu programów na raz, co może skutkować uzyskaniem dotacji pokrywającej 100% inwestycji(na przykład: 5000 zł z gminy + 5000 zł z programu Czyste Powietrze = 10 000 zł).W przeciwieństwie do programu gminnego możliwości programu Czyste Powietrze ogranicza kryterium dochodowe. Mimo tego, jest to obecnie dodatkowa opcja pozyskania środków. Program został mocno zmodernizowany, tak by łatwiej było uzyskać dofinansowanie.

Jak poinformował mnie wice Wójt Krzysztof Lewandowski, który monitoruje temat, trwają obecnie dyskusje z Urzędem Wojewódzkim w kwestii weryfikacji wnioskodawców i precyzji rozliczeń  w przypadku chętnych do skorzystania z obu programów. Nie żebym wywierał presję czasu na Urzędzie informując o tym mieszkańców, ale wiele wskazuje na to, że już w najbliższym czasie(luty 2021) dotacje na pokrycie większości, lub nawet całości kosztów beneficjenta, będą dostępne także w naszej Gminie. 😀

Mam również deklarację, że w promocję rozwiązania zaangażuje się  Bydgoski Alarm Smogowy, który także podejmuje szereg działań edukacyjnych i informacyjnych, nie bojąc się współpracy z samorządami, za co należą się ukłony.

Kończąc dodam, że w obliczu statystyk wykorzystania budżetu w 2020 roku pojawiają się kuluarowe dyskusje nad wysokością gminnej dotacji. Oczywistym są rozterki, czy sprawiedliwym będzie zmiana kwoty dotacji, skoro część osób skorzystała raptem chwilę temu z dofinansowania na poziomie bieżącym… Nie mniej jednak, na ten moment priorytetowo trzeba umożliwić pozyskiwanie dofinansowania w trybie hybrydowym. Urzędzie, trzymamy kciuki za sprawne działanie.

Więcej informacji o programach, możliwościach wymiany źródeł grzania, termomodernizacji, zmianach w programie można uzyskać bezpośrednio w Urzędzie Gminy.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

©radnykaminski