Pierwsze kroki…

Zgodnie z założeniami postaram się skrótowo podsumować ostatnie wydarzenia związane z Radą Gminy. Zależy mi, aby na bieżąco informować Was o najistotniejszych kwestiach. Chciałbym, abyście oprócz faktów znali także działania oraz powody podejmowanych decyzji.

21 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rozwoju, które miałem okazję prowadzić z racji na pełnioną funkcję przewodniczącego. Najistotniejszym tematem były podatki.

Pozytywnie rozpatrzony został projekt uchwały zmieniającej stawki podatku od nieruchomości. Stawki, które opiniowaliśmy na rok 2019 możecie sprawdzić TUTAJ.

W przyszłym roku najprawdopodobniej kontynuowana będzie polityka nieznacznego wzrostu stawek podatku od nieruchomości. Dobrą wiadomością jednak jest fakt, że wzrost jest raczej nieduży i podatki dla większości z nas nie osiągną stawek maksymalnych narzuconych przez Państwo. Ponadto, na tle sąsiednich gmin wypadamy całkiem przyzwoicie.

Już wyjaśniam dlaczego tak…

Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że stawki maksymalne podatków są podnoszone przez Państwo zgodnie ze wskaźnikiem inflacji (1,6% dla I kwartału 2018). Wyobraźcie sobie jednak, że nieosiąganie stawek maksymalnych, czyli tak jak jest w przypadku naszej gminy, jest dla budżetu gminy podwójną stratą. Po pierwsze, wpływy do budżetu nie są maksymalne z możliwych, a po drugie kwota utraconych możliwości z tytułu nieosiągnięcia stawki maksymalnej powoduje powiększenie kwoty JANOSIKOWEGO, które Gmina musi płacić na rzecz uboższych gmin.

Podsumowując,  w moim odczuciu decyzja o niewielkim podniesieniu podatków w kontekście dbałości o finanse gminy, przy zachowaniu niedużego dodatkowego obciążenia mieszkańców, jest decyzją rozsądną.

W dalszych rozważaniach komisji były omawiane pozostałe projektu uchwał, które będą poddane głosowaniu na sesji Rady Gminy. Żeby nie wydłużać niepotrzebnie wpisu, załączam link  TUTAJ.

Oprócz działań standardowych, jako Radny zainteresowałem się tematami na których szczególnie mi zależy:

  • W ramach mojego okręgu nurtuje mnie kwestia chodnika przy ul. Karpackiej w Niwach (Kapliczka->droga krajowa 5). Projektant mimo naliczania kar za opóźnienia nadal nie oddał projektu. Przyczyny opóźnienia są niejasne. Ze strony Urzędu wszystko jest załatwione. Rozmawiałem z projektantem telefonicznie i nakreśliłem wagę tego tematu. Obiecano mi, że projekt będzie złożony w gminie maksymalnie 03.12. Zobaczymy…
  • Nagrania z sesji Rady Gminy – póki co, jak widzieliście jest… słabo. Jakość obrazu i dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Jak udało się ustalić, sprzęt docelowy do nagrywania ma być dostępny w 1 kwartale 2019 roku. Od tego czasu relacje ulegną poprawie.
  • Obecność Urzędu w mediach społecznościowych – kolokwialnie mówiąc: „dreptam” temat. Mam wrażenie, że świadomość takiej potrzeby w Urzędzie Gminy jest. Zauważam także, że Urzędowi zależy aby dotrzeć do maksymalnej ilości mieszkańców. Myślę zatem, że sprawa jest do ugryzienia. Przy sprawnym i kompletnym prowadzeniu strony na Facebooku jestem pewien, że wymiana informacji z nami – mieszkańcami – zdecydowanie wrośnie.

Teraz przed nami jeszcze Zebrania Wiejskie, posiedzenia Rady Gminy i dalsze dyskusje w Komisjach. Najważniejsze tematy postaram się opisywać na bieżąco…

Do usłyszenia!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

©radnykaminski